Auteur Topic: Complete oplossing met open baffle "zuiltje" + wooferkorven  (gelezen 2740 keer)

0 leden en 0 gasten bekijken dit topic.

Offline BlackMonk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 4057
  • Hifi = apparatuur (wetenschap!) + muziek (emotie!)
  • Locatie: Hasselt
    • ZenAudio Forum
Complete oplossing met open baffle "zuiltje" + wooferkorven
« Gepost op: 11 oktober, 2021, 09:43:52 »
Ik vroeg me af of het mogelijk is een open baffle conussysteem voor hoog, midden en hogere bassen te combineren met de eerder geconstrueerde baffleless wooferkorven voor een lage prijs terwijl die dan toch een zeer high-end geluid produceren.

En ik denk dat ik eens zou beginnen met deze:

Tweeter: Dayton Audio AMTPRO-4 Air Motion Transformer Tweeter, ca 140 euro
(<klik!)
Midwoofer: SB Acoustics Satori MW16P-8 6" Egyptian Papyrus Cone Woofer, ca. 150 euro
(<klik!)
Beide worden gemonteerd op een houten plank die een steun of voet zal moeten hebben om mooi rechtop te staan. Maar montage bovenop de wooferkorven zou ook moeten kunnen.
Dat ziet er dan zo ongeveer uit (als is hier de uitwerking in plexiglas):

En de tweeter is bij mij geen conus maar een Heil "Air Motion Transformer", een soort ribbonsysteem en die zou een rechthoekige montageopening hebben.

Plus daarbij mijn wooferkorven en een miniDSP met 3 kanalen per zijde (dus 6 in totaal) om het allemaal perfect af te regelen in de luisterruimte.

Totaalkostprijs voor alles inclusief wooferkorven en benodigde eindversterkers voor die wooferkorven:
2-weg open baffle: 280+300+100+250= 930 euro (hierbij heb ik ongeveer 100 euro gerekend voor de houtenplank plus voet, dat klopt wel als je het gaat halen in een doe-het-zelfwinkel.
Wooferkorven inclusief eindversterkers: 2400 euro

Goedkoper kan ik het niet maken zonder zwaar aan kwaliteit in te boeten. Maar voor 930 euro kun je ook een gereviseerde Audiostatic ES-50, ES-100, ES-200, ES-300 of DCI-2 op de kop tikken. En dat zal dan toch veel beter spelen vermoed ik. De kleinere Audiostatics zoals de ES-50 en ES-200 kunnen bovenop de wooferkorven geplaatst worden, de grotere moeten ernaast staan. Visueel is waarschijnlijk de DCI-2 het aantrekkelijkst:


De wooferkorven kunnen desgewenst compleet aan het zicht onttrokken worden door een zwart gaas of luidsprekerdoek in een dun metalen frame over de korven heen te plaatsen.

Je zit dus aan een prijs van ongeveer 3000 euro als je alles bijeentelt. Voor de tweeweg conus open baffle heb je twee eindversterkers nodig voor hoog en midlaag, maar 60 W in 4 Ω per kanaal volstaat. Voor een elektrostatisch paneel heb je maar één eindversterker nodig en in deze configuratie volstaat daar ook 60 W in 4 Ω per kanaal. En dan kom je toe met een 2x4 miniDSP, voor de conusoplossing heb je een 3x6 of 4x8 miniDSP nodig. En ja, een buizeneindversterker is hier zeker mogelijk.
Qua geluidskwaliteit durf ik wedden dat het beter klinkt dan high-end luidsprekers die 15.000 euro en meer kosten. Bovendien heb je bij open baffle minder problemen met de akoestiek dan bij luidsprekerboxen.
Ik zou zeggen: overweeg het eens!
« Laatst bewerkt op: 12 oktober, 2021, 11:53:27 door BlackMonk »

Offline rovara

  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 2279
Dat zou goed kunnen klinken .

Offline BlackMonk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 4057
  • Hifi = apparatuur (wetenschap!) + muziek (emotie!)
  • Locatie: Hasselt
    • ZenAudio Forum
Hier een bespreking van een stel open baffle luidsprekers door de Audioclub Oost-Brabant in Nederland: http://www.aob-hifi.nl/Recensies/2021/Daudio/Daudio.htm
Ik heb alle muziek die hier gedemonstreerd werd op mijn systeem staan en er een afspeellijst van gemaakt. Wie dat wil kan dat dus bij mij horen met mijn eigen "open baffle"-systeem. We zijn allemaal ingeënt, dus het kan weer!

Offline BlackMonk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 4057
  • Hifi = apparatuur (wetenschap!) + muziek (emotie!)
  • Locatie: Hasselt
    • ZenAudio Forum
Nieuw voorstel met per kant twee ribbondrivers (tweeter + midrange) plus een woofer voor het laag.
Dus dat is dan 99+169+129 = 397€ aan drivers per kant.
Nog nodig: crossover (tenzij we dat gaan doen met een externe digitale crossover), de crossoverpunten zijn 10.000Hz voor hoog/midden en 1000 Hz voor midden/laag.
Houten plank en standaard per kant, zeer mooi afgewerkt natuurlijk.
Frequentiebereik van deze oplossing: 29 Hz - 25 kHz.
Voor het sublaag dus een subwoofer nodig of die wooferkorven van mij.
Maar als het voor muziek is volstaat die 29 Hz ruimschoots.

Offline Bebatoli

  • Jr. Member
  • **
  • Berichten: 89
Waarom overweeg je geen Purifi unit? Moest je dat doen, ik heb 2 stuks nieuwe 6,5 inch op overschot liggen die weg mogen voor een uiterst sympathieke prijs.
Zelf vind ik een goede dome tweeter beter en dit vooral qua afstraalgedrag.
Just my two cents ....

Offline BlackMonk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 4057
  • Hifi = apparatuur (wetenschap!) + muziek (emotie!)
  • Locatie: Hasselt
    • ZenAudio Forum
Bedankt voor je aanbod, maar dit is niet voor mezelf. Ik weet dat niet iedereen het systeem ziet zitten dat ik gekozen heb vanwege de zéér lage WAF-factor, en daarom doe ik een voorstel van wat in de buurt zou kunnen komen met AMT-tweeter en -midrange, en een conuswoofer. Als je gehoor niet meer boven de 18 kHz uitreikt zou je de AMT-tweeter ook gewoon achterwege kunnen laten, de AMT midrange loopt immers door tot 18 kHz. Een systeem met een Purifi midwoofer en een hele goeie conventionele tweeter zou natuurlijk ook heel goed kunnen klinken, maar mogelijk is het dan ook wat duurder.

Offline Bebatoli

  • Jr. Member
  • **
  • Berichten: 89
Moest je toch nog een Purifi willen gebruiken, ik heb nog een setje nieuwe units liggen dat mag weg voor 300€ het paar.. De Satori zal al beginnen bundelen vanaf een klein 2kHz, dus ga je nooit en stabiel geluidsbeeld krijgen.

Offline BlackMonk

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Berichten: 4057
  • Hifi = apparatuur (wetenschap!) + muziek (emotie!)
  • Locatie: Hasselt
    • ZenAudio Forum
Voor een echt high-end systeem zou ik de voorkeur geven aan een ESS AMT-1: die gaat van 600 Hz tot 35 kHz. En daar lees ik alleen maar lovende dingen over.